I odezwała się moja alergia na nikiel a wszystko za sprawą jednego metalowego elementu bransoletki i łańcuszka przy pasku od torebki.
Wiecej o alergii:
Mimo, że uczulenie na nikiel jest coraz bardziej powszechne, nadal wiele osób nie kojarzy zaczerwienienia i wysypki na brzuchu – z niewinnie wyglądającym guzikiem od spodni. Kontaktowa alergia na nikiel jest znacznie mniej uciążliwa, niż uczulenie na ten metal występujący w pożywieniu. W obu przypadkach należy jednak zrobić to samo: starać się eliminować uczulający element ze swojego otoczenia.
Objawy alergii na nikiel:
Alergia na nikiel przejawia się zazwyczaj powstawaniem zaczerwienionych, sączących się grudek na skórze, najczęściej w miejscu kontaktu ze stopem. Skóra staje się później szorstka, może zacząć się łuszczyć lub stwardnieć, tworzą się bolesne pęknięcia. Te objawy występują najczęściej w przypadku alergii kontaktowej.
Choć jednak objawy skórne są najpowszechniejsze, nie można ignorować innych możliwych postaci alergii: zapalenia spojówek, kataru i podrażnienia śluzówki nosa, ataków astmy, czy w końcu, występujących na szczęście rzadko, objawów ogólnoustrojowych. Z takimi problemami częściej spotkamy się przy alergii na nikiel w pożywieniu.
Zawsze w przypadku wystąpienia wyraźnych podrażnień, z którymi nie radzimy sobie sami za pomocą dostępnych bez recepty kremów i maści – trzeba udać się do alergologa!
Uczulenie kontaktowe:
Nikiel niestety występuje dość powszechnie w przedmiotach codziennego użytku. Sztuczna biżuteria, sprzączki pasków, metalowe guziki, haftki staników, zegarki ręczne, zamki błyskawiczne, oprawki okularów, ale również podzespoły elektroniczne, obicia stolarskie, naparstki, monety, narzędzia dentystyczne, spinki i wsuwki, klucze, nożyczki, długopisy, sztućce – to wszystko może powodować występowanie objawów alergii.
Problemem może być to, że nikiel jest wyjątkowo silnym alergenem kontaktowym. Chorzy mogą wykazywać objawy nadwrażliwości nawet przy kontakcie ze złotą biżuteria, zawierającą 99% złota i niewielką, minimalną wręcz ilością niklu.
Jeśli jednak występuje u nas tylko alergia kontaktowa, powodowana stykaniem się skóry ze stopami zawierającymi nikiel, możemy mówić o szczęściu. Znacznie łatwiej jest bowiem wyeliminować go ze swoich ubrań czy przedmiotów codziennego użytku – niż z pożywienia.
Kilka przydatnych trików dla alergika:
- kupuj paski z plastikowymi lub skórzanymi sprzączkami;
- jeśli chcesz nosić biżuterię, szukaj takiej ze srebra próby 925 (sprawdź jednak od razu czy nie wywoła uczulenia!);
- guziki i inne metalowe elementy ubrań możesz przemalować delikatnie bezbarwnym lakierem do paznokci, na pewien czas wystarczy;
- elementy metalowe ubrań mające kontakt ze skórą obszyj od spodniej strony materiałem, przy niewielkiej alergii bywa to wystarczające;
- kupuj kremy i kosmetyki w szklanych bądź plastikowych opakowaniach.
Alergia na nikiel – sposoby leczenia:
Tak samo jak w przypadku innych uczuleń, nie ma sposobu na „pozbycie się” alergii na nikiel – podstawą leczenia jest łagodzenie objawów i unikanie alergenu.
Standardowo lekarz alergolog przepisze środki łagodzące już istniejące objawy, takie jak wysypka czy stany zapalne skóry. Odpowiednie maści i farmaceutyki pomogą zwalczyć nieprzyjemne skutki kontaktu z niklem.
Moja ręka i szyja wygląda mniej więcej tak!(zdjęcie zapożyczone z internetu) Łykam tabletki i piję wapno. Mam nadzieję, że to okropieństwo szybko zniknie bo strasznie swędzi!